העברה בין דורית

בחרו כיצד אנחנו יכולים לעזור לכם

השירותים שלנו

יש חשיבות רבה לדרך בה יועבר ההון והנכסים המשפחתיים שנצברו לדור הבא. שנים של עמל מתנקזים  לרגע בו צריך להחליט על אופן חלוקת ההון המשפחתי ליורשים. אפשרות אחת הינה באמצעות צוואה, המשמשת כמסמך משפטי המחייב את העברת הרכוש כפי שנקבע בצוואה. הורשת הנכסים באמצעות צוואה מתאימה בעיקר למשפחות המבקשות לחלק את הרכוש בצורה מסוימת וחד-פעמית. אולם, צוואה לא מייצרת מענה אמיתי עבור משפחות המבקשות להעביר את עושרן באופן אפקטיבי יותר לדורות הבאים, כלומר תוך התייחסות למכלול ההיבטים המיסויים, המשפטיים ודומיהם, ולעיתים בדרישה שהעברת הירושה תהלום גם את חזונם.

על אף חשיבות הנושא, משפחות רבות נמנעות מלטפל בהסדרי ההעברה הבין-דורית ומעדיפות לדחות העברות של הון, נכסים ואחזקות בחייהם. תהליך ההעברה הבין-דורית דורש זמן, קבלת החלטות עסקיות קשות, משאבים כספיים ולא פחות מכך – רגשיים. במקרים רבים, העיסוק בהעברה בין-דורית של העושר המשפחתי מציף רגשות קשים במערכות היחסים הפנימיות ובעיקר דברים נשכחים מהעבר. מניסיוננו, משפחות רבות פשוט מחכות לרגע שכבר יהיה 'מאוחר מדי'.

ברוב המוחלט של המקרים, תהליך של תכנון מקדים הוא הפתרון האידיאלי, הכולל בין היתר, איתור ומיפוי כלל מקורות ההון, הגדרת הצרכים והדרישות, ביצוע תכנון מס יצירתי תוך התחשבות באספקטים משפטיים ויתר האלמנטים העוטפים את תהליך העברת העושר. כאשר מדובר במשפחה עתירת הון, הצורך מתחדד והאתגר הופך מורכב עוד יותר, כזה הדורש עירוב של גורמי מקצוע נוספים שיבטיחו ניתוב הכספים בצורה מיטבית תוך מניעה של זליגת הון. יתרה מכך, במקרים בהם ישנה גם העברת המושכות בניהול העסק המשפחתי ליורשים, נדרש אז לבחון את המהלך מכל זווית כדי להעביר את זכויות הניהול כראוי.

היערכות מראש ותכנון העברת העושר מונע ברוב המשפחות זליגה של ההון המשפחתי החוצה במקרים כגון גירושין, עזיבת בני המשפחה את העסקים המשפחתיים (בשל נסיבות שונות) או אירועים טרגיים ובלתי צפויים.

העברה בין-דורית של נכסים ועסקים יכולה להתממש בדרכים רבות ומגוונות בין אם ע"י חלוקת כלל הנכסים בהווה או בעתיד בין בני המשפחה ו/או מכירת העסק ו/או הנפקת העסק.

בדרך כלל אנחנו מפעילים שלבי ביניים כגון שדרוג שכבת הניהול בעסק המשפחתי, מינוי של מנהל מוסכם ע"י המשפחה שאינו בן משפחה וגיבוש אסטרטגיה שתביא להצפת הערך של העסק המשפחתי לדורות הבאים תוך שמירה על ההרכב המשפחתי ולטובתו.

וינברגר ניהול עושר הינו גורם המרכז של תהליך העברת עושר הבין דורי.

משרדנו נוטל את התפקיד המרכזי בכל הנוגע לגיבוש האסטרטגיה להעברת נכסי ההון, זאת בהלימה מדויקת לצרכי ודרישות המשפחה. בשלב הראשון, נקיים פגישת היכרות עם בעלי ההון, נבין את צרכיהם, נמפה את מקורות ההון בבעלותם ולבסוף ננתח את האתגרים הניצבים כחלק מתהליך העברת העושר ליורשים. אותם אתגרים עשויים להתנקז לעניינים מיסויים, בירוקרטיים או משפטיים, כמו גם סוגיות של שותפויות בנכסים עם גורמים חיצוניים, זכויות חלקיות והרשימה עוד ארוכה.

בשלב הבא, נגבש מתווה עבור המשפחה לחלוקת ההון, כאשר נלקח בחשבון עניין תזמון העברת הנכסים (באופן מידי או בהדרגה במשך השנים), מיקסום הערך הכלכלי ונטרול עלויות. כאשר מדובר בהיקפים משמעותיים, נשלב מספר גורמים מוסמכים, בניהם עורכי דין, יועצי מס ויתר אנשי מקצוע בהתאם לצרכים והאתגרים. יאיר בוכבעו כמתכנן פיננסי למעשה הוא הגורם המרכז בכל החזיתות עד ליצירת תמונה מלאה ותוכנית מסודרת להורשת הנכסים הכלכליים.

בשלבים המאוחרים יותר, כאשר התוכנית מגובשת וניתן מענה לכל הדרישות, משרדנו ממשיך ללוות את המשפחה באופן צמוד, מעודכן בהתפתחויות ומוודא כי הדברים מתבצעים כראוי. אנו למעשה נוקטים בגישה פרו-אקטיבית ומתפקד כגורם האחראי למניעת טעויות כלכליות ופתרונות יצירתיים. משרדנו למעשה משמש כגורם האמון של המשפחה לאורך כל התהליך ונמצא בקשר עם עו"ד ואנשי המקצוע עד להשלמתו.

לסיכומו של עניין, תכנון מקדים וגיבוש אסטרטגיה העברת עושר בין דורי בליווי מתכנן פיננסי, מבטיחה כי התהליך ייעשה בצורה אפקטיבית וחכמה תוך נטרול שגיאות כלכליות וקבלת החלטות אמוציונאליות. וינברגר ניהול אושר מחזיק בוותק וניסיון מצטבר של עשרות שנים בניהול מקצועי של העברת עושר בין דורי ומזמין גם אותך לפגישת היכרות ללא התחייבות כדי להבין איך להעביר את המושכות הפיננסיות בצורה מיטבית לדורות הבאים.